pondelok, 01 apríl 2019 14:34

Yin joga na jar

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
yin joga na jar yin joga na jar

Každé ročné obdobie je niečím iné, špecifické a vyžaduje si aj od nás, iný prístup k svojej energii, činnostiam a starostlivosti o seba. Čo je to v prípade jari?

Pár slov o jari z teórie Tradičnej čínskej medicíny

Jar, ako prejav životnej sily na svojom začiatku, oplýva nepredvídateľnosťou, rastom, veternosťou, obnovou a expanziou. V Tradičnej čínskej medicíne sú tieto kvality príznačné pre element Dreva. V našom tele mu prislúchajú orgány Pečeň a Žlčník, ktoré majú, okrem iného, na starosti procesy trávenia a detoxikácie. Je to obdobie sadenia nových zárodkov a semienok za účelom hojnej úrody v budúcnosti. Nielen na poliach, ale aj v našich vzťahoch, profesiách a osobnom rozvoji. Je to čas zmien, definitívneho rozlúčenia sa so starým a vítaním nového. Čas rozhodnutí, plánov a realizácie konkrétnych krokov k ich uskutočneniu.


Tradičná čínska medicína (TČM) prirovnáva funkcie orgánov k funkciám ministrov štátu alebo kráľovstva. Telo, myseľ a duša predstavujú Kráľovstvo, v ktorom má každý orgán svoju fyzickú, psycho-spirituálnu i emočnú úlohu. TČM chápe orgány v oveľa širšom kontexte ako len v rámci ich fyzického ohraničenia a funkcií, ktoré poznáme zo západnej medicíny. Pečeň a Žlčník sú párovými orgánmi a pracujú ako tandem. V páre je vždy jeden orgán Yin (Pečeň) a druhý Yang (Žlčník). Yinový orgán uchováva Čchi a duševný aspekt prislúchajúce danému páru a yangový orgán mu poskytuje podporu.

Prečo vôbec hovoriť o orgánoch pri praxi Yin jogy?


Yin joga je typická svojou pomalosťou a intenzívnou stimuláciou spojivových tkanív, čo telu dodáva väčšiu flexibilitu, mobilitu kĺbov a celkové uvoľnenie. Svojou meditatívnou kvalitou na nás pôsobí upokojujúco a otvára priestor na prácu s mysľou a emóciami. Ďalšou jej vrstvou je práca s energiou Čchi a spriechodňovanie jej toku v dráhach meridiánov, ktoré súvisia s jednotlivými orgánmi.


Čchi alebo Pránu poznali už staré národy Indov, Číňanov ale aj Slovanov, či pôvodné obyvateľstvo Ameriky a vedeli s ňou pracovať cez rôzne metódy - Joga, Čhi-kung, Tai Čchi, bojové umenia, meditácie a iné. Západná medicína tiež potvrdzuje existenciu elektromagnetického poľa, ktoré by podľa niektorých autorov mohlo predstavovať spomínanú energiu. Kdekoľvek v našom tele sa vytvorí blokáda brániaca jej voľnému toku, odzrkadlí sa to na kontinuu tela-mysle-duše, pretože všetko funguje v prepojení.


Yin joga sa občas prirovnána k akupunktúre bez ihiel, keďže ňou stimulujeme dráhy meridiánov. Rada by som však objasnila, že Yin joga, rovnako ako žiadna iná joga, nenahradí odborné ošetrenie akupunktúrou či iné druhy liečenia. Takisto nie je ani zďaleka taká presná a väčšinou v pozíciach stimulujeme väčšiu plochu a niekoľko meridiánov naraz. O to viac je potrebné pri nej pracovať s našim zámerom, pozornosťou a vizualizáciou (napr. dráh meridiánov).

LV meridianPečeň  (meridián na obrázku) zastáva v spomínanom Kráľovstve úlohu Generála armády - na starosti má priechodnosť energie Čchi a celkovo pohyb v našom tele, mysli a emóciách. Uskladňuje, čistí a distribuuje krv (počas odpočinku sa krv zo svalov presúva práve do Pečene, kde sa čistí a filtruje). Pečeňová Čchi má na starosti tiež zdravie šliach a väzov, čím sa stará o plynulosť nášho pohybu a flexibilitu.

Duševný aspekt Pečene, Hun (čítaj Chun), sa označuje aj ako Spirituálna duša - je najmenej stabilná a zvedavá, najradšej by pootvárala všetky dvere a skúsila všetko na svete. Nestálosť a prílišná kreativita môžu byť znaky disharmónie Pečeňovej Čchi. Rovnako ako opačný extrém - stagnácia, minimálna alebo nulová kreativita a inšpirácia, neschopnosť plánovať a mať vízie do budúcna. Je tvorcom nápadov a riadi sa viac intuíciou a inšpiráciou ako ráciom. Podľa Taoistov je to tá časť duše, ktorá sa po smrti vracia späť do Tao, aby sa opäť mohla narodiť. Predstavuje esenciu zániku a obnovy, ktorú v sebe nesie energia Dreva a Jari. Pohybuje sa smerom von - k iným ľuďom, ale aj do snov počas spánku.

 

Možno ste aj vy počas svojho života vystriedali rôzne školy, zamerania, profesie...to má na starosti Hun - ženie nás do iných dimenzií, skúšať, spoznávať a učiť sa. Samozrejme, aj táto energia musí byť krotená, inak by sme každý deň skúšali niečo nové a nič by sme nerobili do hĺbky. Pľúca a ich duševný aspekt Pcho (element Kov) je to, čo brzdí, okresáva a uzemňuje Hun v tele.

Žlčník (meridián na obrázku nižšie) vyrába a uskladňuje žlč, ktorá pomáha spracovávať tuky. Zároveň má na starosti rozhodovanie - nehľadiac na dôležitosť objektu nášho rozhodovania, alebo či je rozhodnutie vedomé alebo nevedomé, Žlčník je ten, ktorý organizuje, koordinuje a realizuje naše plány, nápady, túžby. Či už je to výlet do Peru alebo to, kedy žena porodí. Žlčník je prvý filter, ktorý rozhoduje či posunie nápad z Pečene do ďalších orgánov, ktoré takisto zohrajú svoju rolu na ceste k uskutočneniu danej myšlienky (o tom napíšem niekedy inokedy).

GB meridian

 

Element Drevo

Predstavte si mladý strom, možno prútik, ohybný, svieži, plný tekutín a štiav, ktorý rastie, expanduje, rozpína sa. To je energia Jari. Energia, ktorá preráža prekážky, aby mohlo semienko zo Zeme vyrásť, potrava sa hýbala v črevách, žena menštruovala a muž ejakuoval, alebo aby sme dokázali konštruktívne vysloviť to, čo cítime, myslíme a prežívame. Predstavuje takisto nádej, zmenu, nové idey a myšlienky. Element Dreva nás spája s budúcnosťou, umožňuje nám jasne vidieť a predvídať, čo nás čaká a tiež plánovať.
Element Dreva sa zobrazuje ako mladý, silný strom, ktorý má však hlboké a pevné korene. Pre jar je typické rásť smerom hore a von, presne ako strom, ktorý sa napĺňa miazgou, rašia z neho listy a kvety. Aj my na jar sršíme nápadmi, túžbami, novou energiou, ale bez uzemnenia sa môže stať, že budeme poletovať ako lístok v povetrí bez jasného smeru a vízie.

Emócia Hnevu 

Emóciu možno chápať ako energiu v pohybe. S Pečeňou a Žlčníkom sa spája hnev, zlosť a frustrácia. Prečo? Spomínala som, že Pečeň zodpovedá za priechodnosť a pohyb. Akonáhle sa niečo niekde zablokuje a hromadí, energia sa kopí ako v tlakovom hrnci a vzniká nespokojnosť a časom až zlosť. Tieto emócie sa bohužiaľ v našej spoločnosti vnímajú ako negatívne a mnohokrát sa ich naučíme už v detstve úspešne potláčať. Neuvedomujeme si však koľko energie v sebe hnev nesie, potrebnej na nevyhnutnú zmenu. Koniec koncov, situácia, ktorá nás poriadne naštve nám pravdepodobne hovorí, že je čas robiť veci inak, zmeniť svoj postoj, spôsob alebo prostredie. Pečeň je takisto zodpovedná za harmóniu a rovnováhu našich emócii. Žiadny extrém nie je z dlhodobého hľadiska zdravý, je potrebné sa snažiť o rovnováhu. Nie vždy sa to však darí, hlavne ak v sebe emócie dusíme príliš dlho, alebo ich nevieme uchopiť a transformovať ich energiu konštruktívnym spôsobom.

Ak cítite, že by sa Vám zišlo energiu v tele rozhýbať uzemneným spôsobom, vyskladala som pre vás jednoduchú zostavu Yin jogy, ktorá stimuluje práve meridiány Pečene a Žlčníka.

 

Zostava yin jogy na pečeň a žlčník

 

  1. Sed na prstoch

Stimuluje začiatok Pečeňovej dráhy (vedľa vnútorného nechtového lôžka na palci)

a tiež koniec žlčníkovej dráhy (vonkajšie nechtové lôžko štvrtého prsta, 3 minúty).

DSC01027

2. Motýlik v sede

(3-5 minút)

motylik

3. Vážka

(3-5 minút)

DSC01016

4. Vážka s bočným úklonom

Nohy môžu zostať vystreté alebo jednu pokrčiť, ako je to na obrázku. 

(každá strana 3-5 minút)

DSC01012

 

5. Šnúrka

(každá strana 3-5 minút)
DSC01024

Varianta B s bočným úklonom

DSC01026

6. Polmesiac (alebo Bananasana)

(každá strana 3-5 minút)

DSC01020

7. Jeleň

(každá strana 3-5 minút)

DSC01032

 

8. Rotácia

(každá strana 3-5 minút)

DSC01036

9. Šavásana

Záverečná relaxácia, aspoň 5 minút

Majte krásnu jar!

 

Čítať 1092 krát Naposledy zmenené pondelok, 22 február 2021 20:25

Napíšte komentár

Hľadať

GDPR Vyhlásenie

Zásady spracovania osobných údajov firmou:

Eva Mamrillová – IČO: 45708533

www.tyajoga.sk

Ochrana osobných údajov a vášho súkromia je pre mňa dôležitá. Pri správe, spracovaní, uchovávaní a evidencii osobných údajov sa riadim zákonom č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákon o ochrane osobných údajov“).

Poskytnutie vašich osobných údajov je vždy dobrovoľné na základe vlastného rozhodnutia. Tieto údaje môžu byť u nás spravované a evidované na základe právneho dôvodu (zmluvný vzťah, fakturačné údaje a pod.) a/alebo na základe vami udeleného súhlasu, a to na účely ako je posielanie ponúk, informácie o službách emailom a spravovanie spoločnej komunikácie.

Tento súhlas je kedykoľvek odvolateľný; Vašu žiadosť o odvolanie môžete poslať na e-mailovú adresu: info@tyajoga.sk alebo na adresu sídla spoločnosti: Podhradík 55, Prešov 08006. Rovnako na týchto adresách môžete získať odpovede na vaše otázky. Súhlas je daný na dobu určitú po dobu 5 rokov. Po období 5 rokov budú údaje z našej databázy vymazané.

V prípade, že spolupracujem s tretími stranami (spracovanie účtovníctva, iné administratívne úkony) sú tieto tretie strany zmluvne viazané mlčanlivosťou.

Plné znenie:

Zásady spracovania a ochrany osobných údajov

Ak ste našim zákazníkom, odberateľom noviniek, alebo návštevníkom webu, zverujete nám svoje osobné údaje (meno, priezvisko, email a telefónne číslo). Sme zodpovední za ich ochranu a zabezpečenie. Zoznámte sa, prosím, s ochranou osobných údajov, zásadami a právami, ktoré máte v súvislosti s GDPR (nariadenie na ochranu osobných údajov).

Správca

Eva Mamrillová, IČO: 45708533, so sídlom: Podhradík 55, Prešov 08006. Prevádzkujem webovú stránku www.tyajoga.sk a Vaše osobné údaje spracovávam ako správca, t.j. určujem, ako budú osobné údaje spracovávané a za akým účelom, po akú dlhú dobu a vyberám prípadne ďalších spracovateľov, ktorí mi so spracovávaním budú pomáhať.

Kontaktné údaje

Eva mamrillová, info@tyajoga.sk, 0910 331 364

Prehlásenie

Prehlasujem, že ako správca vašich osobných údajov spĺňam všetky zákonné povinnosti vyžadované platnou legislatívou, najmä zákonom o ochrane osobných údajov a GDPR, a teda že:

– budem spracovávať vaše osobné údaje len na základe platného právneho dôvodu, a to predovšetkým oprávneného záujmu, plnení zmluvy, zákonnej povinnosti, alebo udeleného súhlasu,
– plním podľa článku 13 GDPR informačnú povinnosť ešte pred začatím spracovania osobných údajov,
– umožním a budem vás podporovať pri uplatňovaní a plnení vašich práv podľa zákona o ochrane osobných údajov a GDPR.

Rozsah osobných údajov a účely spracovania

Spracovávam osobné údaje, ktoré mi zveríte vyplnením kontaktného, alebo registračného formuláru z nasledujúcich dôvodov (pre naplnenie týchto účelov):

Poskytovanie služieb, plnenie zmluvy

Vaše osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko, telefónne číslo, e-mail, prípadne fakturačná a dodacia adresa, nevyhnutne potrebujem pre plnenie zmluvy (zaslanie potvrdenia o rezervácie, komunikácia ohľadom zmeny rezervácie, prípadne odoslanie tovaru). V kontaktných formulároch potrebujem tel. číslo a e-mail na spätné kontaktovanie potenciálneho zákazníka.

Vedenie účtovníctva

Ak ste zákazník, vaše osobné údaje (fakturačné údaje) nevyhnutne potrebujem, aby sme vyhoveli zákonnej povinnosti pre vystavovanie a evidenciu daňových dokladov.

Marketing – zasielanie e-mailov

Vaše osobné údaje (e-mail a meno) a údaje dostupné cez marketingové nástroje webu využívam za účelom zasielania obchodných oznámení. Pokiaľ ste prejavili vyplnením kontaktného formuláru, alebo dokončením rezervácie záujem o moje služby, predpokladám na základe toho aj Váš záujem o ďalšie zaujímavé novinky. Tie môžeme zasielať po dobu 5 rokov od poslednej objednávky. V prípade, že si neželáte novinky dostávať, sa môžete odhlásiť prostredníctvom linku v každom zaslanom e-maili. Vaše osobné údaje si ponechávame po dobu behu premlčacích lehôt, pokiaľ zákon nestanoví dlhšiu dobu na ich uchovávanie, alebo sme v konkrétnych prípadoch neuviedli inak.

Cookies

Používanie cookies môžete na svojom počítači zakázať.

Zabezpečenie a ochrana osobných údajov

Chránim vaše osobné údaje v maximálnej možnej miere. Prijímam technické a organizačné opatrenia, ktoré bránia zneužitiu, poškodeniu, alebo zničeniu vašich osobných údajov.

Predanie osobných údajov tretím osobám

K vašim osobným údajom nemá prístup žiadna ďalšia strana. Je možné, že sa v budúcnosti rozhodnem využiť aplikácie, alebo sprostredkovateľov pre uľahčenie a skvalitnenie spracovania dát.

Predávanie dát mimo Európsku úniu

Dáta spracovávam výhradne v Európskej únii alebo v krajinách, ktoré zaisťujú odpovedajúcu úroveň ochrany na základe rozhodnutia Európskej komisie.

Vaše práva v súvislosti s ochranou osobných údajov

V súvislosti s ochranou osobných údajov máte rad práv. Pokiaľ budete chcieť niektoré z týchto práv využiť, prosím, kontaktujte ma prostredníctvom e-mailu: info@tyajoga.sk

-Máte právo na informácie, ktoré je plnené už touto informačnou stránkou so zásadami spracovania osobných údajov.
–Vďaka právu na prístup ma môžete kedykoľvek vyzvať a ja vám doložím v lehote 10 dní, aké vaše osobné údaje spracovávam a prečo.
-Ak sa u vás niečo zmení alebo zistíte, že vaše osobné údaje sú neaktuálne, alebo neúplné, máte právo na doplnenie a zmenu osobných údajov.
–Právo na obmedzenie spracovania môžete využiť, pokiaľ sa domnievate, že spracovávam vaše nepresné údaje, domnievate sa, že ich spracovávam nezákonne, ale nechcete všetky údaje zmazať, alebo pokiaľ ste vzniesli námietku proti spracovaniu.
-Obmedziť môžete rozsah osobných údajov, alebo účel spracovania. (Napr. odhlásením z newslettera obmedzujete účel spracovania pre zasielanie obchodných oznámení).

Právo na vymazanie: Vašim ďalším právom je právo na vymazanie všetkých údajov. V takom prípade vymažem všetky vaše osobné údaje z môjho systému aj zo systémov všetkých čiastkových spracovateľov a záloh. Na zaistenie práva na výmaz potrebujeme 10 dní.

V niektorých prípadoch som viazaní zákonnou povinnosťou a napr. musím evidovať vystavené daňové doklady v lehote stanovenej zákonom. V tomto prípade teda zmažem všetky také osobné údaje, ktoré nie sú viazané iným zákonom. O dokončení vymazania vás budem informovať  e-mailom.

Sťažnosť na Úrade na ochranu osobných údajov. Ak máte pocit, že s vašimi údajmi nezaobchádzam v súlade so zákonom, máte právo sa so svojou sťažnosťou kedykoľvek obrátiť na Úrad na ochranu osobných údajov. Budem veľmi rada, ak budete najprv o tomto podozrení informovať mňa, aby som mohla prípadné pochybenia napraviť.

Odhlásenie zo zasielania newsletterov a obchodných oznámení. E-maily s inšpiráciou, článkami, či produktami a službami vám zasielam, ak ste mojím klientom na základe oprávneného záujmu.

Ak klientom ešte nie ste, posielame vám ich iba na základe vášho súhlasu. V oboch prípadoch môžete ukončiť odber našich e-mailov kliknutím na odhlasovací odkaz v každom zaslanom e-maili.

Mlčanlivosť

Dovoľujem si vás uistiť, že pri spracovávaní vašich osobných údajov zachovám svoju povinnosť mlčanlivosti o osobných údajoch a o bezpečnostných opatreniach, ktorých zverejnenie by ohrozilo zabezpečenie vašich osobných údajov. Táto mlčanlivosť pritom trvá aj po skončení záväzkových vzťahov s nami. Bez vášho súhlasu nebudú vaše osobné údaje vydané žiadnej inej tretej strane.

Tieto zásady spracovania osobných údajov platia od 25. 5. 2018 a nahrádzajú predchádzajúcu ochranu osobných údajov.